ОХОРОНА ПЕРВОЦВІТІВ
Останніми роками кількість первоцвітів значно скоротилася (за даними ЧКУ 2009, 2021р.). Рослини, які віщують нам прихід весни (підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран, цибуля ведмежа, сон трава, конвалія), за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння, а відтак, зменшується чисельність популяції цих чудових квітів. Зірвати стеблину з трьома первоцвітами – це знищити 45-60 насінин. А це відсутність нових рослин. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Масовий збір первоцвітів знижує чисельність їх популяцій. Наприклад, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, потрібно 7-8 років. Громадяни, які знищують рослин, види яких занесені до Червоної книги України, погіршують середовище їх перебування (зростання), що призводить до їх загибелі, здійснюють торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами порушують закони України: «Про рослинний світ», «Про Червону Книгу України» .
За порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до червоно книги України, або таких , які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 1700 до 3655 грн. із конфіскацією об’єктів рослинного світу.
Закликаємо громадян відмовитись від збирання та придбання рослин, занесених до Червоної книги України. Не стимулюйте недобросовісних осіб, які протиправно реалізують червонокнижні первоцвіти. Бережіть неповторну українську природу!